Podczas terapii pod kątem nowotworu ważne są dodatkowe działania zapobiegające rozwojowi choroby oraz wspomagające leczenie. Istotne są wszystkie czynniki wpływające na nasze zdrowie – od kondycji po jadłospis chorego. W leczeniu chorób nowotworowych istotną rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Z uwagi na specyfikę choroby, powinna ona możliwe pomagać choremu oraz hamować rozwój komórek rakowych.

Jak choroba onkologiczna wpływa na organizm

Zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze zmienia się u osoby chorej onkologicznie. Badania i obserwacje chorych potwierdzają, że rak przyczynia się do spadku masy ciała, a także obniżenie poziomu pobieranych składników odżywczych. Przyczyną tego są bardzo szybko namnażające się komórki nowotworowe, które energię czerpią z glukozy, czyli prostego cukru, którego organizm na diecie niskotłuszczowej ma bardzo dużo. Tak więc nowotwór pobierając glukozę z organizmu gospodarza pozbawia go jednocześnie źródła energii i zaburza gospodarkę tłuszczowo-węglowodanową. Ponadto choroba onkologiczna zaczyna wpływać na uczucie sytości i głodu. Na końcu tego łańcucha zdarzeń pojawiają się nudności, zaburzenia łaknienia, a nawet stany lękowe.

Wpływ raka na zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Przemiana materii zwiększa się u chorych o 10–20%. Jeśli chory nie zmieni kaloryczności posiłków, organizm rozpoczyna pobieranie glukozy oraz białka z tkanki mięśniowej. Jednocześnie chory traci apetyt na skutek powstających mleczanów. Nowotwór rozwija się w zawrotnym tempie i zużywa zgromadzone w organizmie zapasy glikogenu z wątroby, białek narządowych oraz mięśniowych. Ten proces skutkuje destabilizacją i uniemożliwieniem naturalnej odbudowy narządów. Od 5 do 20% chorych na nowotwór umiera przez niedożywienie lub jego powikłania na skutek choroby. Dlatego bardzo istotne jest, by w przygotowywaniu jadłospisu dla chorego wykorzystać dostępną wiedzę naukową. Mając na uwadze, że komórki rakowe odżywiają się glukozą, powinniśmy przestawić organizm chorego na inną substancję energetyczną, która raka będzie „głodzić”, a chorego odżywiać.

Dieta ketogeniczna dla osób chorych onkologicznie

Do ułożenia jadłospisu dla osoby chorej na nowotwór niezbędna będzie wiedza dotycząca wieku, płci, wzrostu, ale też aktualnego stanu odżywienia, poziomu aktywności fizycznej, innych chorób towarzyszących, a także rodzaju nowotworu i sposobu leczenia. Opierając się o standardy leczenia żywieniowego onkologii (Kłęk S. i wsp., Nowotwory Journal of Oncology) rekomenduje się układ składników odżywczych w proporcji 35–50% z węglowodanów, 30–50% z tłuszczów oraz 15–20% z białek. Rozległy zakres w proporcji białek i tłuszczów wynika z różnych potrzeb chorych oraz zróżnicowanych potrzeb przyswajania makroskładników w diecie chorego.

Źródła żywności w diecie ketogenicznej u chorych na nowotwór

Chorzy na nowotwory oprócz dolegliwości związanych bezpośrednio zaatakowanym narządem, cierpią także przez niedobory witamin i składników mineralnych. Dlatego chorym zaleca się stosowanie produktów spożywczych nieprzetworzonych oraz pochodzenia ekologicznego. Produkty pochodzące z ekologicznych upraw i farm są znacznie zdrowsze, zawierają mniej negatywnych składników, a więcej witamin i składników mineralnych.

Czy dieta niskowęglowodanowa ketogeniczna jest bezpieczna dla chorych?

Dieta niskowęglowodanowa jest wciąż zbyt rzadko wykorzystywana przez chorych na nowotwory. Istnieje niestety wiele mitów, które wpływają w tym zakresie na decyzje osób chorych i ich bliskich. Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ diety ketogenicznej na leczenie chorych onkologicznie. Warto więc zwrócić uwagę na tę dietę w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań, które miałyby wesprzeć terapię.

FAQ

W poszukiwaniu przepisów warto zajrzeć na strony dedykowane diecie keto. Na przykład na stronie My Keto Plan znajdziemy nie tylko przepisy, ale też filmiki prezentujące proces przygotowania posiłków.
O kaloryczności posiłków dla osoby chorej powinien zdecydować lekarz.
Tak. Badania dowodzą, że dieta ketogenna pozytywnie wpływa na stan zdrowia chorych na cukrzycę.
Dieta ketogenna powstała na początku XX wieku, by pomóc dzieciom chorym na padaczkę. Tak więc dieta powinna być bezpieczna nawet dla dzieci, ale jej wprowadzenie należy skonsultować z lekarzem.
Na diecie ketogennej wskazane jest picie wody mineralnej oraz herbat i bulionów. Odradza się spożywanie soków z uwagi na duża zawartość cukru.